ChatGPT börjar med annonser – ett första steg mot en ny AI-ekonomi

...och en förändrad relation till användarna (?)

Innehåll

AI håller snabbt på att bli mer än bara verktyg. För många fungerar ChatGPT redan som en personlig assistent – för arbete, studier och vardagsbeslut. Men nu tar OpenAI ett steg som förändrar relationen mellan användare, AI och affärsmodell: annonser gör entré i ChatGPT.

Vad är det som händer?

OpenAI har meddelat att de börjar testa annonser för Free- och ChatGPT Go-användare i USA. Annonserna kommer att visas längst ner i konversationer och ska vara relevanta för det användaren pratar om, till exempel som konkreta tips eller förslag.

Det blir möjligt att exempelvis:

  • Klicka på annonser direkt
  • Starta en konversation direkt med annonsören

Annonserna gäller endast användare över 18 år och kommer inte visas i betalabonnemang som Plus, Pro, Business och Enterprise. (Än så länge, vad de säger)

OpenAI:s egen motivering

OpenAI positionerar detta som ett tillgänglighetsinitiativ snarare än annonsprojekt.

”AI håller på att bli en personlig superassistent för alla, och vem som får tillgång till den kommer att avgöra om tekniken minskar eller förstärker samhällsklyftor.”

Genom gratisversionen och lågprisabonnemanget ChatGPT Go vill OpenAI göra kraftfull AI tillgänglig för fler. Annonser ses som ett sätt att:

  • Minska användningsbegränsningar
  • Finansiera infrastrukturen
  • Utan att försämra kvaliteten på svaren

OpenAI betonar att:

  • Annonser aldrig ska påverka AI:ns svar
  • De ska vara tydligt åtskilda från innehållet
  • Användare får kontroll över personalisering
  • Känsliga ämnen som hälsa och politik undantas

Vad är det som inte sägs?

Samtidigt finns det tydliga frågetecken.

OpenAI berättar inte om:

  • Hur annonsers prestanda ska mätas
  • Om, hur eller vilken omfattning användarbeteende spåras
  • Hur relevans egentligen avgörs i praktiken

Det är extra intressant eftersom förtroende är en av ChatGPT:s starkaste ”tillgångar”. När en AI går från neutral assistent till potentiell kommersiell mellanhand blir gränsdragningen en utmaning.

Vad betyder detta för oss i Sverige?

Även om annonserna i nuläget endast testas i USA är det rimligt att anta att modellen, om den faller väl ut, kommer att rullas ut globalt – inklusive Sverige.

EU-regelverk kan bromsa – eller forma – utvecklingen

Till skillnad från USA omfattas Sverige av GDPR, Digital Services Act (DSA) och kommande AI Act.

Det betyder:

  • Hårdare krav på transparens
  • Begränsningar kring spårning och personalisering
  • Tydligare rättigheter för användare

OpenAI kommer sannolikt behöva anpassa annonsmodellen för EU-marknaden, vilket kan göra annonserna färre, mindre personliga – eller tydligare märkta.

En ny kanal för svenska företag och varumärken

Om och när annonser öppnas i Sverige kan ChatGPT bli en helt ny typ av marknadsföringskanal:

  • Inte baserad på sökord
  • Snarare på kontext, intention och samtal

För svenska bolag innebär det ett potentiellt skifte från ”synas när någon söker” till ”vara relevant när någon tänker.”

Användarbeteendet kan förändras

Svenska användare är generellt mer skeptiska till påträngande annonser. Om ChatGPT upplevs som ”för kommersiellt” finns en reell risk att fler väljer betalversioner eller söker sig till annonsfria alternativ.

Det sätter press på OpenAI att verkligen leverera på löftet om relevans, integritet och tydlig åtskillnad mellan svar och annonser.

Annonser i ChatGPT är inte bara en ny intäktsmodell – det är ett test av förtroende. Om OpenAI lyckas hålla isär hjälp och påverkan kan annonser bli ett sätt att göra AI tillgänglig för fler. Misslyckas de riskerar de att urholka just det som gjort ChatGPT värdefullt från början: känslan av en neutral, pålitlig assistent. För användare och företag i Sverige är detta mindre en fråga om om annonser kommer – och mer om hur mycket vi kommer acceptera dem.